Velingrad Velingrad

Genel Bilgiler

Avrupa’nın Kaplıca Merkezi

Bulgaristan iklim olarak dağ, deniz ve kaplıca turizmini birleştiren bir bölge olduğu için son yıllarda turistlerin gözdesi haline geldi. Şifalı kaplıca suları bakımında oldukça zengin olan Bulgaristan, eski tarihlerden beri kullanılan şifalı sularla tedavi yöntemlerini de geliştirmiştir. Şifalı suları özellikle bel ve kemik rahatsızlıklarının yanı sıra, merkezi ve çevresel sinir sistemi hastalıklarına da iyi gelmektedir.

 

Bulgaristan Keyfi ile Sağlık Turlarının Keyfine Varın

Bulgaristan Keyfi, Bulgaristan’daki termal merkezlere yaptığı turlarla sağlığa kavuşmanızı sağlıyor. Modern sağlık merkezlerinde bel ve kemik rahatsızlıkları için uygulanan tedavilerin yanında sauna, SPA ve Türk hamamının da keyfini çıkarabilirsiniz…

Bulgaristan, şifalı kaplıca suları bakımından zengin bir ülke. Şifalı suları bel ve kemik rahatsızlıkları yanı sıra merkezi ve çevresel sinir sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.
Şifalı sular sayesinde Bulgaristan, yabancı turistlerin yeni gözdesi haline geldi. Pavel Banya’yı ziyaret için eylül ayı tercih ediliyor.
İklim olarak dağ, deniz ve kaplıca turizmini birleştiren bir yapıya sahip olan Bulgaristan, son yıllarda turistlerin gözdesi oldu. Kaplıcaların çoğu termal (sıcak) ve tedavi geleneklerine sahip olması yabancılara cazip geliyor. İçerdikleri mineraller bakımından şifalı kaplıcalara Almanya, Avusturya gibi ülkelerden vatandaşların akın ettiği görülüyor.

 

Kaplıca Banyosu Uzmanlar Eşliğinde Yapılmalı

Termal suların ve bunlara ait çamurların, banyo, içme ve solunum yolu ile kullanılması, fizik tedavi, rehabilitasyon, beden eğitimi, masaj, psikoterapi, diyet vb. yan tedavilerle birleştirilmesi ile oluşturulan prosedür uygulamalarının uzman doktor denetiminde yapıldığı sağlık tesislerine kaplıca denir. Kaplıca tedavisinin başta kaplıca suyunun kullanılmasına dayanır. İnsan vücudununkine yakın sıcaklığa sahip kaplıca suları ile yapılır. Genelde tedavi termal su ile dolu bir küvette veya havuza girerek gerçekleşir. Banyo suyunun sıcaklığı 40°C’yi geçmemeli. Daha önce kalp krizi, beyin kanaması geçirenlerin kesinlikle vücut ısısına en yakın sıcaklıkta banyo yapmaları tavsiye edilir. Suyun içindeki mineraller kan dolaşımını hızlandırdığı için ağırlıklı olarak kalp hastalarına tavsiye edilir. Bu prosedürler vücudu yorduğu için hemen sonrasında en az 30 dk istirahat gerektirir.

 

Mineral Suları İçerken Dikkat Edelim!

Bir sürü mikro ve makro elementler yanı sıra ağır metaller de içeren mineralli sular her gün içilmemeli. Günlük tüketime düşük mineral seviyesine sahip sular uygundur. Sular kilometrelerce derinlikten geldiği için zararlı mikroorganizmalar içermez. Ayrıca doğru şekilde şişelendikten sonra kimyasal değişime uğramadan uzun süre muhafaza edilebilir.

 

Kaplıcalar Hangi Hastalıklarda Etkili Olur?

Mineral maddeleri içeren suyla tedavi yöntemi eskiden beri bilinmektedir. Tarihte ülkenin topraklarında yaşamış olan Yunan ve Romalılar, suların bulunduğu bölgelerde yerleşim yerleri kurmuşlar. Sofya, Hisar, Velingrad, Devin ve Bankya gibi şehirlerde bulunan eski çağ kalıntıları bunu ispatlamaktadır. İçerdikleri mineraller, sıcaklık ve basınç seviyesine göre farklı hastalıklara iyi gelmektedir. Doğal su ve şifalı çamurlar en çok bel ve kemik rahatsızlıklarında etkilidirler.

 

Programlar En Az 10 Günlük Olmalı

Uzmanların önerisi, tedavi esnasında günde en az iki kez banyo yapılmasına yönelik. Haftada 4 ve 7 gün arasında değişir. Banyolar her gün veya gün aşırı yapılır, uzmanların tavsiyesine bağlı. Bunlar da ortalama 5-25 dakika olarak belirlenir. Suda kalış süresi başlangıçta az tutulur, kademeli olarak arttırılır. Mineral su tedavisinde süre en az 10 gün, en fazla 20 olarak tercih edilir. Maksimum fayda sağlamak için 3 haftalık bir tedavi ve en az 21 banyo önerilmektedir. Birinci banyo kahvaltıdan önce aç veya kahvaltıdan 1 saat sonra, ikinci banyo akşam yemeğinden 2 saat önce yapılması halinde azami derecede fayda sağlanır.

 

Termal Banyo Aç Karınla Yapılır

Sıcak su banyolarına tok girmek sakıncalıdır. Banyolar kesinlikle, sabahları aç veya hafif bir kahvaltıdan bir saat sonra ve akşam yemeğinden iki saat önce yapılmalıdır. Termal havuz içinde yüzülmemeli, fazla hareket etmeden oturur pozisyonda veya dik durulmalıdır. Fazla hareket dolaşım sisteminde aşırı yüklemelere sebep olur. Suda egzersiz yapılacaksa suyun sıcaklığı 34-35°C arası olmalıdır. Kesinlikle sıcak suda egzersiz yapılmamalıdır. Su içinde hareket deriden mineral ve gaz absorbesini arttırır. Tedavi süresince vücudu soğuktan korunmalıdır.

 

Kaplıcaların Başlıca Faydaları

Kaplıcalar arınma ve temizlenmeyle birlikte bünyenin güçlenmesini sağlar. Kişi, hastalıkların olumsuz etkilerini üzerinden atabilir. Kaplıcanın bulunduğu iklimin etkilerinden yararlanılır. Mineraller ucuz bir güzellik iksiridir. Bedeni toksinlerden, serbest radikallerden arındırır, psikolojik rahatlama sağlar. Suyun içerdiği magnezyum ve potasyumun hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için hem içme kürü, hem banyo kürü olarak kullanılabilir.

 

Hotel Sevtopolis Balneo SPA

Sevtopolis Otel, Pavel Banya’da Sredna Gora Dağı ile Orta Balkanlar Milli Parkı Arasındaki Güller Vadisinde yer almaktadır. Dört yıldızlı otelin muhteşem tıp merkezinde banyoloji ve SPA uygulamaları sunulmaktadır. Otel odalarının teraslarından Orta Balkanların ve Sredna Gora Dağı’nın manzarasını izleyebilirisiniz. Otel restoranında hem Bulgar Mutfağı hem de Avrupa mutfağının zengin çeşitleri sunulmaktadır. Konuklar yemeklerini parka ve yaz havuzuna bakan yaz terasında yiyebilirler. Otelde verilen hizmetler ise şöyle;

 

 • Ücretsiz Otopark
 • Engelli konuklar için özel oda imkanları
 • Sigara içilmeyen odalar
 • 24 saat açık Resepsiyon ve Bar
 • Açık yüzme havuzu
 • Kapalı yüzme havuzu
 • Türk Hamamı
 • Buhar Banyosu
 • Hidromasaj
 • Küvet
 • Masaj
 • SPA
 • Sauna
 • Sağlık Merkezi

 

*1 taneden fazla olmaması koşuluyla evcil hayvan otele kabul edilir.
Sevtopolis Hotel Balneo Spa’da termal suyu kaynağından direkt olarak taşınarak, tüm tesise ve odalara ulaştırılmaktadır.

 

 

Rezervasyon